PREZENTACJE PRODUCENTÓW – CASTROL

PREZENTACJE PRODUCENTÓW – CASTROL

Firma Castrol została założona na przełomie XIX i XX wieku przez Charlesa Wakefielda, który zrezygnował z pracy w Vacuum Oil i otworzył własny sklep ze środkami smarnymi do pojazdów kolejowych i ciężkich maszyn na Cheapside St. w Londynie.

Wkrótce do Wakefielda dołączyło 8 kolegów z poprzedniej firmy. Wspólnymi siłami CC Wakefield & Company rozpoczęło produkcję olejów do nowych silników. Oleje te musiałby być dostatecznie rzadkie (zimny start) oraz gęste (odpornośc na wysokie temperatury). Panowie w laboratorium odkryli, że doskonale sprawdza się dodanie do środka smarnego rycyny. Powstały w ten sposób produkt wprowadzono do sprzedaży pod nazwą Castrol.

Firma zaczęła bardzo agresywnie reklamować swój nowy produkt. Nazwa Castrol widoczna była wszędzie – na bannerach i flagach podczas zawodów lotniczych, wyścigów samochodowych oraz przy próbach bicia prędkości. Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku nazwa oleju stała się bardziej rozpoznawalna niż nazwa producenta. Zdecydowano więc o zmianie nazwy firmy na Castrol Ltd. W 2000 roku Castrol został przejęty przez British Petroleum, a marka stałą się częścią grupy BP.

Dziś Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Koncern posiada centra technologiczne na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Indiach czy Japonii. Koncern ściśle współpracuje z wieloma producentami samochodów, a jego produktami są fabrycznie zalewane silniki w takich markach jak Volkswagen, Toyota, Ford, Volvo czy DAF). Oferta Castrola jest kompletna i oprócz olejów silnikowych, zawiera ona oleje przekładniowe oraz płyny ATF, płyny chłodnicze i hamulcowe oraz szerokie spektrum środków smarnych do motocykli, samochodów ciężarowych oraz łodzi i skuterów.

Castrol aktywnie działa również w sportach motorowych. Jest sponsorem i partnerem takich teamów, jak Renault Sport F1 Team, LCR Honda Team (Moto GP) czy M Sport (WRC). Doświadczenia zdobyte w sportach motorowych procentują potem w postaci coraz to nowszych rozwiązań stosowanych w olejach przeznaczonych do cywilnych pojazdów.

(c) Castrol.com